HOME : Commitee
SAHU RAMSWAROOP MAHILA MAHAVIDYALAYA VARIOUS COMMITTEES FOR THE SESSION 2011-12
 
S.NO. NAME OF COMMITTEE MEMBER
     
1. Proctorial Board Dr. Asha Patni, Chief Proctor
Dr. Mithilesh Singh, Proctor
Ms. Anamika Kaushiva, Proctor
Ms. Kanaklata Singh, Proctor
Dr. Prili Pathak, Proctor
Dr. Radha Yadav, Proctor
Smt. Geet Chawla, Proctor
Dr. Shivani Upadhyay, Proctor
     
2. U.G.C. Committee Dr. Anamika Kaushiva, Coordinator
Dr. Shashi Bala Rathi, Co Coordinator
Dr. Priti Pathak, Member
Dr. Jyoti Sharma, Member
Miss Isha Bhardwaj, Member
     
3. Library and Book Bank Committee Dr. Shashi Bala Rathi, Coordinator
Dr. Santosh Singh, Co Coordinator
Dr. Indira Acharya, Member
Dr. Rajni Bhatnagar, Member
Dr. Madhudeep, Member
Dr. Rakesh Arora, Member
Dr. Sarita Saxena, Member
Dr. Anamika Kaushiva, Member
Dr. Priti Pathak, Member
Dr. Seema Gautam, Member
Miss. Isha Bharadwaj, Member
Dr. (Smt.) Abhilasha Saraswat, Member.
     
4. Yoga Committee Dr. Asha Gupta, Coordinator
Dr. Madhudeep, Assistant Coordinator
Dr. Anju Mishra, Member
     
5. Sports and Gym Committee Dr. Jyoti Sharma, Organiser
Dr. Shashi Shukla, Co Coordinator
Part time sports lecturers
Nominated Students
     
6. Student Fund Council –Music and Dramatists/ Stage Performance Council Dr. Shashi Shukla, Coordinator
Dr. Rajni Bhatnagar, Co Coordinator
Dr. Ruchi Gupta, Member
Dr. Jyoti Sharma, Member
Dr. Anju Mishra, Member
Dr. Akanksha Krishna, Member
Shri Vijay Kumar Guest Lecturers
Nominated Students
     
7. Student Fund Council - Drawing and Painting Dr. Shashi Bala Rathi; Coordinator
Dr. Geeta Agarwal, Co Coordinator
Guest lecturers
Nominated Students
     
8. Hindi Council Dr. Sushma Arun, Coordinator
Dr. Madhu Jain, Co Coordinator
Dr. Indira Acharya, Member
Dr. Mithilesh Singh,
Dr. Asha Gupta,
Member Nominated Students
     
9. Sanskrit Council Dr. Asha Patni, Coordinator
Dr. Madhudeep Singh,
Nominated Students
     
10. English Council Dr. Rakesh Arora, Coordinator
Smt. Alka Singh, Co Coordinator
Dr. Ruchi Shingal Member
Dr. Priyali Dutta, Member
Nominated Students
     
11. Sociology Council Dr. Kanaklata Coordinator
Smt. Seema Agarwal Co Coordinator
Dr. Sarita Saxena, Member
Dr. Sunil Kumar Kheda, Member
Guest Lecturers Nominated Students
     
12. Economics Council Dr. Anamika Kaushiva, Coordinator
Smt. Poonam Singh, Co Coordinator
Smt. Archana Sharma, Member
Dr. Reena Tandon, Member
Nominated Students
     
13. Political Science Council Dr. Priti Pathak, Coordinator
Dr. Manavendra Mohan Tiwari Co Coordinator
Guest Lecturers,
Nominated Students
14. Education Council Dr. Santosh Singh, Coordinator
Dr. Radha yadav, Co Coordinator
Guest Lecturers Nominated Students
     
15. History Council Miss Seema Gautam, Coordinator
Dr. Shivani Upadhyay, Co Coordinator
Dr. Mamta Goel, Member Guest Lecturers,
Nominated Students
     
16. Home Science Council (Self Financed subject Committee) Smt. Geeta Chawla, Coordinator
Smt. Abhilasha Saraswat, Co Coordinator
Nominated Students
     
17. Fashion Designing (Self Financed subject Committee) Dr. Shashi Bala Rathi Coordinator
Miss Isha Bharadwaj, Co Coordinator
Dr. Alka Jaiswal, Member
Nominated Student
     
18. National Social Service Committee Dr. Radha Yadav
Dr. Reena Tandon
     
19. National Cadet Corps Committee Smt. Poonam Singh Part Time Sports trainer
     
20. Poor Fund and Student Welfare Fund. Dr. Madhudeep
Dr. Rakesh Arora
Dr. Alka Singh
Nominated Students
     
21. Career oriented/ Employment committee Dr. Radha Yadav, Coordinator
Dr. Smt. Poonam Singh,Co Coordinator
Dr. Anamika Kaushiva, Member
Dr. Kanaklata Singh, Member
Miss Isha Bharadwaj, Member
     
22. Internet Committee Dr. Anamika Kaushiva, Coordinator
Dr. Smt. Poonam Singh,Co Coordinator
Dr. Isha Bharadwaj, Member
Shri Atul Saxena, Member
     
23. Grievance Redressal Committee Dr. Asha Patni, Coordinator
Dr. Sushma Arun, Co Coordinator
Dr. Priti Pathak, Member
Dr. Mamta Goel, Member
Dr. Akanksha Krishna, Member
     
24. Research Promotion Dr. Sarita Saxena, Member
Dr. Madhu Jain, Co Coordinator
Dr. Shashi Bala Rathi, Member
Dr. Shashi Shukla, Member
Dr. Jyoti Sharma, Member
     
25. Scholarship Committee General category/ O.B.C./ SC/ST/ Minority Smt. Seema Agarwal, Coordinator
Dr. Ruchi Gupta, Co Coordinator
Miss Seema Gautam, Member
Smt. Alka Singh, Member
     
26. Prizes & Awards Committee Dr. Asha Gupta, Coordinator
Dr. Ruchi Gupta, Co Coordinator
Dr. Shivani Upadhyay, Member
Smt. Geeta Chawla, Member
Dr. Akansha Rastogi, Member
     
27. Publication Committee “Gyananjali” and other publications Dr. Indira Acharya, Chief Editor
Dr. Madhu Deep, Co-Editor
Dr. Madhu Jain, Editor
Dr. Sushma Arun, Editor,Hindi Section
Dr. Rakesh Arora/Smt. Alka Singh, Editor, English Section
     
28. Infrastructure/Degree college General Management Committee Dr. Smt. Mithilesh, Coordinator
Dr. Madhu Deep, Co Coordinator
Dr. Rakesh Arora, Member
Dr. Priyali Dutta
Dr. Shivani Upadhyay, Member
Shri Mamak C Agarwal, Member
     
29. AlmuniAssociation Dr. Mithelesh Singh, Coordinator
Dr. Shashi Bala Rathi, Co Coordinator
Dr. Rajni Bhatnagar, Member
Dr. Rakesh Arora, Member
Dr. Sarita Saxena, Member
     
30. Remedial/ Coaching for Career oriented courses and competitive exams Dr. Anamika Kaushiva, Coordinator
Dr. Kanaklata Singh, Co Coordinator
Dr. Ruchi Gupta, Member
Dr. Radha Yadav, Member
Dr. Isha Bharadwaj, Member
Dr. Akanksha Rastogi, Member
Dr. Miss Seema Gautam, Member
Smt. Alka Singh, Member
     
31. Salary Payments, G.P.F., Outstanding Dues Committee Dr. Mithlesh Singh, Coordinator
Dr. Madhudeep, Co Coordinator
Dr. Santosh Singh, Member
Dr. Poonam Singh, Member
     
 
 
Copyright 2011Sahu Ram Swaroop All Rights Reserved